Je potřeba očkování na Zanzibar ?

23.06.2024

Pro cestu na Zanzibar nejsou povinná žádná očkování, ale několik očkování je silně doporučeno. Zde jsou některá z doporučených očkování a preventivních opatření:

 1. Žlutá zimnice: Očkování proti žluté zimnici je vyžadováno, pokud cestujete z oblasti, kde se tato nemoc vyskytuje. Pokud přijíždíte přímo z České republiky nebo z jiné země s nízkým rizikem, není očkování povinné, ale pokud přestupujete nebo cestujete přes oblast s výskytem žluté zimnice, může být očkování vyžadováno.

 2. Hepatitida A a B: Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B. Hepatitida A se může přenášet kontaminovanou potravou a vodou, zatímco hepatitida B se přenáší krví a tělními tekutinami.

 3. Břišní tyfus: Očkování proti břišnímu tyfu je doporučeno, zejména pokud plánujete pobývat v méně hygienických podmínkách nebo cestovat do venkovských oblastí.

 4. Tetanus, záškrt a černý kašel (Tdap): Zkontrolujte, zda máte aktuální očkování proti tetanu, záškrtu a černému kašli.

 5. Meningokoková meningitida: Toto očkování je doporučeno pro cestovatele, kteří plánují dlouhodobý pobyt nebo budou v úzkém kontaktu s místními obyvateli.

 6. Cholera: Očkování proti choleře může být doporučeno v závislosti na aktuální situaci a plánovaných aktivitách.

 7. Malárie: Na Zanzibaru existuje riziko nákazy malárií. Doporučuje se užívat antimalarika, používat repelenty, nosit dlouhé rukávy a nohavice a spát pod moskytiérou.

Jídlo na Zanzibaru obecně není nebezpečné, pokud dodržujete základní hygienická pravidla a opatrnost při výběru jídel. Nicméně, jako při cestování do jakékoli tropické destinace, je důležité být obezřetný, aby se minimalizovalo riziko zažívacích problémů. Zde jsou některé tipy, jak se vyhnout potížím s jídlem na Zanzibaru:

 1. Pitná voda: Vyhněte se pití vody z kohoutku. Raději pijte balenou nebo převařenou vodu. Při nákupu balené vody se ujistěte, že láhev je dobře uzavřená.

 2. Čerstvé ovoce a zelenina: Konzumujte pouze ovoce a zeleninu, které jste si sami oloupali nebo důkladně omyli v bezpečné vodě. Vyhněte se konzumaci čerstvých salátů, pokud si nejste jisti hygienickými standardy.

 3. Mléčné výrobky: Vyvarujte se nepasterizovaných mléčných výrobků. Konzumujte pouze pasterizované mléko a sýry.

 4. Pouliční jídlo: I když může být lákavé, buďte opatrní při nákupu jídla od pouličních prodejců. Vyberte si stánky, které jsou čisté a kde je jídlo čerstvě připravené a dostatečně tepelně upravené.

 5. Maso a ryby: Ujistěte se, že maso a ryby jsou dobře uvařené. Vyhněte se konzumaci syrových nebo polosyrových pokrmů, jako je sushi nebo tatarák.

 6. Led: Buďte opatrní s ledem, protože může být vyroben z kontaminované vody. Vyhněte se nápojům s ledem, pokud si nejste jisti jeho původem.

 7. Ruce: Pravidelně si myjte ruce mýdlem a vodou, zejména před jídlem. Pokud není k dispozici voda, použijte dezinfekční prostředek na ruce.

Dodržováním těchto základních pravidel můžete minimalizovat riziko zažívacích problémů a užít si místní kuchyni bez obav. Pokud máte citlivější zažívání, může být užitečné mít s sebou základní léky proti průjmu a dalšími zažívacími obtížemi.

Moyo bungalow

Vstaňte a vykročte na terasu, kde na vás čeká stůl připravený k snídani. Vůně čerstvě uvařené kávy se mísí s vůní exotického ovoce a teplého croissantu. Pohled na nedotčenou pláž přímo před vámi vás nabádá k tomu, abyste si vychutnali každý moment tohoto dokonalého rána.

Vaše dobrodružství na vás čeká!